Skip to main content

ПРОГРАМА “ДОСТУПНІ ЛІКИ” ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Кількість ліків, які можна придбати безкоштовно або з невеликою доплатою, навіть зростає. Держава продовжує відшкодовувати аптекам їхню вартість, забезпечуючи українцям доступ до найнеобхідніших препаратів.

За 2022 рік було погашено 10 168 541 рецептів, фактична вартість відшкодування яких склала 2 млрд 243 млн грн. 

Коли українці – через військову агресію російської федерації – зіткнулись з погіршенням не тільки здоров’я, а й матеріального стану, програма набула особливо важливого значення для багатьох громадян.

Державна програма реімбурсації (відшкодування) розповсюджується на понад 400 лікарських засобів. Серед них ліки від:

 – від серцево-судинних хвороб; 

 – від діабету ІІ типу; 

 – інсуліни; 

 – для профілактики інсультів та інфарктів; 

– від розладів психіки та поведінки; 

 – від епілепсії;

 – для лікування бронхіальної астми; 

– для лікування нецукрового  діабету;

– хвороби Паркінсона

– та ХОЗЛ (хронічні  обструктивні захворювання легень)

Для того, щоб почати отримувати «доступні ліки» під час воєнного стану, пацієнту необхідно звернутись:

  • для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу до свого лікаря, з яким укладено декларацію або до будь-якого іншого сімейного лікаря ПМД. 

Адже первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі, наявність декларації для цього не обов’язкова. Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне. Тож громадяни, які переїхали до інших місць та не мають звʼязку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги. 

  • для лікування  розладів психіки та поведінки – до психіатра
  • епілепсії – до психіатра або невролога;
  • першу схему лікування інсуліном прописує  лікар-ендокринолог, відповідно, він же виписує рецепти на інсуліни 
  • проти нецукрового діабету перший рецепт також має виписати ендокринолог.

А за повторним рецептом можна вже звертатися до лікарів, які надають первинну медичну допомогу.

Під час воєнного стану аптеки приймають як паперові, так і електронні рецепти.

У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створить електронний рецепт, і номер рецепту та код підтвердження надійдуть на телефон пацієнта. У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар випише паперовий рецепт, поставивши свій підпис та печатку.    

З цим рецептом пацієнт може звернутися до  аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.  

Знайти найближчу таку аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).

На час дії воєнного стану рецепти на інсуліни виписуються із розрахунку на місяць лікування. В рецепті на інсулін лікар може не зазначати торгові назви препаратів. А замість цього вказувати дані, виходячи з такої класифікації:

– інсулін людський генно-інженерний короткої дії або середньої дії;

– аналог інсуліну ультракороткої дії;

– аналог інсуліну тривалої дії;

– комбіновані інсуліни (людський генно-інженерний 30/70, аналоговий інсулін 30/70).

Повністю безоплатними залишаються  47 препаратів інсуліну, ще 29 можна придбати з незначною доплатою, яка складає 15% від роздрібної вартості препарату. 

Держава гарантує пацієнтам із цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами безоплатно. Базове лікування залежить від категорії, яку визначає для пацієнта ендокринолог, і передбачає або препарати інсуліну людини, або аналоги інсуліну відповідної форми.

Усі пацієнти з інсулінозалежним діабетом мають безоплатний доступ до базового лікування. А ті, хто бажає отримувати інсулін іншого типу або виду, отримають його з доплатою 15% від вартості препарату.

Програма реімбурсації “Доступні ліки” не має територіальних обмежень всередині країни, тож пацієнти можуть отримувати свої препарати там, де їм зручно.

Більше корисної інформації міститься у чатботі “Спитай Гриця” (https://t.me/SpytaiGrytsia_bot) . Сервіс розповість, де отримати ліки кожному пацієнту у селі, містечку чи місті  та які препарати можна отримати за програмою «Доступні ліки».

За програмою “Доступні ліки” пацієнти з хронічними захворюваннями можуть 

отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. Розповідаємо, як скористатися програмою.В умовах воєнного стану пацієнти можуть отримувати “доступні ліки” як за електронним, так і за паперовим рецептом. Національна служба здоров’я відшкодовує аптекам вартість ліків незалежно від форми рецепта.

 ⚕  Нагадуємо, що лікар, з яким у пацієнта підписана декларація, може виписати рецепт по телефону. Номер рецепта та код-підтвердження надійде пацієнту на телефон у вигляді СМС.

 ⚕  Як знайти аптеку, яка відпускає “доступні ліки”?

Шукати аптеку з “доступними ліками” радимо за допомогою “Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів” https://cutt.ly/ASw5Kwv або зателефонувати 16-77. 

 ⚕  Радимо, перед тим як йти в аптеку, зателефонувати й уточнити, чи є в наявності потрібний вам препарат. Можна також попросити працівників аптеки зарезервувати його для вас. 

#ЗдоровішіРазом

 Для українців працює програма «Доступні ліки», завдяки якій вони можуть отримувати певні ліки безоплатно або з невеликою доплатою. 

Рецепт може бути паперовим або електронним.

  У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створює електронний рецепт. Після створення рецепта на мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ****-****-****-****. Код підтвердження: ****» — ця комбінація 16 цифр і є електронним рецептом.

Ті, хто не мають телефона або бажають отримати продубльований на папері рецепт, можуть попросити лікаря надрукувати його у вигляді інформаційної пам’ятки. 

  У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар може виписати паперовий рецепт.

☛ Паперовий рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» виписується на формі рецептурного бланка №1. 

☛ Він містить інформацію про медичний заклад, лікаря та пацієнта, завіряється підписом лікаря та печаткою. 

☛ У рецепті лікар має зазначити, чи препарат повністю безоплатний для пацієнта, чи з доплатою. 

☛ Сам лікарський засіб виписується за міжнародною непатентованою назвою (МНН), не більше трьох найменувань на один рецепт.

Наразі лікар може виписувати рецепт за програмою «Доступні ліки» на місяць. 

Більше дізнатись про те, як почати отримувати «доступні ліки» під час воєнного стану, можна за посиланням (https://bit.ly/3DbuHvW).

#ЗдоровішіРазом

В Україні продовжує діяти програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти можуть отримувати необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою. 

Знайти аптеку з «доступними ліками» допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Усі дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів – безоплатні. 

Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни». 

Також шукати аптеку з «доступними ліками» можна за допомогою «Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів» — https://cutt.ly/ASw5Kwv

Нагадуємо, що для забезпечення доступу пацієнтів до життєво важливих ліків, лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові рецепти.

  Про те, яку інформацію має містити рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки», детальніше — за посиланням https://bit.ly/3TE62W7

  Як почати користуватися програмою «Доступні ліки» під час воєнного стану, детальніше — на нашому сайті https://bit.ly/3DbuHvW

#ЗдоровішіРазом

Програму «Доступні ліки» розширено препаратами проти хронічних обструктивних захворювань легень.

Такі захворювання є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх захворювань респіраторної системи. У хворих спостерігається ускладнене дихання, важка задишка, хронічний кашель.

Однією з найчастіших причин хронічних захворювань легень є куріння. 

  Щоб отримати безоплатні ліки у разі хронічних захворювань легень необхідно:

1.Звернутися до свого сімейного лікаря.

Якщо зв’язок з лікарем втрачений або ви змінили місце проживання – можна піти до сімейного лікаря чи терапевта у найближчому медичному закладі, який має договір з НСЗУ (для внутрішньо переміщених осіб декларація не обов’язкова).

2.Отримати у лікаря рецепт на «доступні ліки».

На час воєнного стану лікар може виписати як електронний рецепт, так і паперовий. Паперовий рецепт лікар випише, якщо в медзакладі немає світла або доступу до Електронної системи охорони здоров’я.

3.Звернутися з рецептом до будь-якої аптеки, яка відпускає препарати за програмою «Доступні ліки» за договором з НСЗУ, та отримати їх.

 

#ЗдоровішіРазом